Na väčšinu dôležitých udalostí v živote si dávame záležať aj na to, ako sme oblečení. Platí to pri štátniciach, promóciách, svadbe, krstinách… Dôležitým a rozhodujúcim životným momentom môže byť aj pracovné interview.

Cieľavedomý človek, ktorý má skutočný záujem o ponúkanú prácu, sa na pohovor adekvátne pripraví – skontroluje a vycibrí životopis, naštuduje informácie o firme, popýta sa známych. Podceniť by však nemal ani svoj zovňajšok. 

Aj keď rozhodujúce sú znalosti, skúsenosti a chuť pracovať, netreba podceniť ani prvý dojem, ktorý zanecháte pri osobnom pohovore. Ten vám môže len pomôcť presvedčiť personalistu o tom, že váš záujem o prácu je seriózny.

Máme preto pre vás 5 tipov, ako sa obliecť na pracovný pohovor

  • Čisté oblečenie

Je alfou a omegou, ktorá platí, ak si oblečiete čokoľvek – značkové oblečenie módneho návrhára z jeho najnovšej kolekcie, ale aj oblečenie, ktoré vyťahujete zo skrine pravidelne len pri výnimočných udalostiach. Mať staršie oblečenie nie je hanbou, hanbou je mať ho špinavé, nevyžehlené a neudržiavané.

  •   Na úrovni

Na pracovný pohovor sa oblečte reprezentatívne a adekvátne formálnej udalosti. Výber vhodného outfitu závisí aj od pozície, o ktorú sa uchádzate, a od spoločnosti, v ktorej interview absolvujete. 

  • Menej je niekedy viac

Pri výbere outfitu sa držte klasiky – oblek, košeľa, kravata alebo motýlik a spoločenské topánky. Ak sa uchádzate o miesto manažéra, na mieste je formálnejší outfit, ak sa uchádzate o kreatívnejší job, môžete kombinovať neotrhané rifle, košeľu a sako. Ak nie ste módny návrhár, vyhýbajte sa úplnej extravagantnosti, ako vlastným kreáciám či žabkám na nohách. , môžete sa trochu odviazať.

  • Stojmo, sedmo…

Oblečenie na pohovor si vyskúšajte pred samotným pohovorom a skontrolujte, ako vám sedí pri rôznych pohyboch. Nevyhŕňa sa vám rukáv príliš vysoko pri podávaní ruky? Môžete si sadnúť bez toho, aby ste sa cítili obmedzovaný oblečením? 

  • Must have kúsok

Základným kúskom na pracovný pohovor, samozrejme, okrem spodného prádla, je košeľa. Najštandardnejšia je práve biela, s ňou nič nepokazíte. Okrem nej však môžete zvoliť aj svetlý variant s jemným vzorom alebo košeľu v inej striedmej farbe, napríklad svetlosivú alebo svetlomodrú. 

K príprave na pracovný pohovor máme ešte jednu radu – zachovajte si psychickú pohodu, verte sebe a svojim skúsenostiam a nestresujte. Veríme, že aj adekvátny outfit vám dodá istotu.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *