Opasok je súčasťou mužského aj ženského šatníka. Nosí sa z praktických aj estetických dôvodov – nohavice vďaka nemu sedia ako uliate a nepadajú, zároveň opasok oživí outfit. Pri výbere a nosení tohto doplnku platia pravidlá, ktorých dodržiavanie vás uchráni pred faux-paux.

  • Viac ako jeden kus – Nosiť jeden opasok k ležérnemu outfitu aj k elegantnému obleku je častou chybou. Svoj oblek doplňte iným opaskom než tým, ktorý nosíte každý jeden deň k rifliam. Elegantný opasok má prepracovanú kožu a plnú lesklú pracku, ktorá môže byť čistá, prípadne decentne zdobená. Opasok pre každodenné nosenie je z odolnejšieho materiálu, pričom môžete okrem kože zvoliť iný materiál a staviť aj na výraznejšie zdobenie.
  • Laďte k topánkam – Elegantný kožený opasok zlaďte s farbou svojich topánok – je to overená kombinácia, ktorou nikdy nič nepokazíte. Snažte sa vystihnúť presný alebo aspoň podobný odtieň topánok. Opasok môžete farebne zladiť aj s oblekom, v tomto prípade si ale nechajte poradiť – nie je modrá ako modrá, ľahko sa dá „prepísknuť” vhodný farebný odtieň. Najčastejšie sú opasky v čiernom, hnedom či tmavomodrom prevedení.
  • Správna dĺžka a šírka – Pri výbere opasku je dôležité zamerať sa aj na parametre opasku. Jeho dĺžka závisí od sedu nohavíc. Meria sa od začiatku spony po strednú dierku – tento údaj sa obvykle uvádza na opaskoch a vďaka nemu sa ľahšie zorientujete. Keď už budete poznať správnu dĺžku opaska, výber a nákup bude jednoduchší. Pozor však aj na šírku opaska, ktorá závisí od pútok na nohaviciach. Buď si kúpte opasok hneď spolu s nohavicami, alebo si doma odmerajte, aký široký opasok sa vám do nohavíc zmestí. Príliš široký remeň potom do pútok nedostanete, kým príliš tenký opasok pôsobí humorne a navyše nemusí pevne držať nohavice.

Pri výbere opaska si skontrolujte, koľko dierok máte k dispozícii do konca remeňa aj do začiatku dierkovania, pre prípad, ak by ste náhodou trochu pribrali alebo schudli.

Opasok vie byť výrazným doplnkom v mužskom odeve, preto sa oplatí investovať doň a vybrať si kvalitný kožený opasok, ktorý vydrží. V šatníku každého muža by zároveň nemal chýbať klasický čierny elegantný opasok.

Rada na záver: Svoje opasky v šatníku skladujte zavesené zvisle – neztáčajte ich do roliek, pretože koža časom popraská a bude vyzerať obnosenejšie.

Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *